Ministrowie z wizytą
W poniedziałek, 15 lipca, wizytę w naszej jednostce złożyli Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia dr Marek Kos. Towarzyszyli im Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski oraz Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc. Spotkanie było okazją do zaprezentowania zmodernizowanej infrastruktury Szpitala oraz przedstawienia planów rozwoju ZOZ-u, dotyczących w szczególności obszaru ratownictwa medycznego oraz opieki długoterminowej.
Spotkanie była jednak przede wszystkim okazją do wymiany poglądów i opinii na temat zaprezentowanej przez Ministerstwo Zdrowia w trakcie konferencji, która miała miejsce 11 lipca br. w Warszawie koncepcji „Zmiany systemowej”, jaka ma się dokonać w ochronie zdrowia w okresie najbliższych lat. W tym kontekście ministrowie przekazali m.in. informację o planowanych w roku bieżącym działaniach legislacyjnych i wdrożeniowych, w tym o uruchamianych w najbliższych tygodniach źródłach finansowania, z których będą mogły skorzystać podmioty lecznicze.
Instrumentami wsparcia dla placówek medycznych będą: środki z KPO (Unii Europejskiej), Funduszu Medycznego, NFZ, a także środki z BGK oraz z budżetu państwa. Jak zauważył w trakcie spotkania dr Marek Kos, ZOZ w Wągrowcu – jako jednostka nie zadłużona, będzie mogła skorzystać przede wszystkim ze środków dedykowanych na rozwój.
Warto podkreślić, że planowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w szczególności dotyczyć będą reorganizacji opieki szpitalnej. Projektowana zmiana systemowa składać się będzie z trzech elementów: deregulacji, transformacji oraz „odwracania piramidy świadczeń”.
Celem deregulacji będzie zmniejszenie obciążeń wykorzystywanych zasobów w ochronie zdrowia, a poprzez to ich bardziej efektywne wykorzystanie oraz obniżenie kosztów funkcjonowania. Proces ten będzie realizowany w latach 2024-25 przez wprowadzenie kilku kolejnych „pakietów deregulacyjnych”, zmniejszających wymogi ujęte w ustawach, rozporządzeniach MZ oraz zarządzeniach Prezesa NFZ. Pierwszy pakiet deregulacji – już w przygotowaniu – zakłada m.in. uproszczenie mechanizmu kwalifikowania szpitali do sieci szpitali (PSZ):
– kwalifikowane do niej będą wszystkie szpitale, które mają przynajmniej jeden profil w zakresie leczenia szpitalnego (oddział szpitalny) w trybie pełnej hospitalizacji;
– oddziały zabiegowe, które nie spełnią kryteriów wejścia do sieci, będą mogły funkcjonować w trybie hospitalizacji planowej albo chirurgii jednego dnia;
– uproszczone zostaną w sieci szpitali zasady regulujące udzielanie dodatkowych rodzajów świadczeń realizowanych w ramach m. in. SOR/IP, OIT, chemioterapii, rehabilitacji stacjonarnej, AOS;
– określenie minimalnego udziału świadczeń zabiegowych w oddziałach zabiegowych;
– określenie minimalnej liczby odebranych porodów na oddziałach ginekologiczno- położniczych.
Celem transformacji jest z kolei stworzenie optymalnego systemu zabezpieczenia szpitalnego. Jej poszczególne elementy będą wdrażane w latach 2024-2026. Kluczowe zasady procesu transformacji to m.in. dobrowolność uczestnictwa i wprowadzenie map świadczeń (map zabezpieczenia szpitalnego), które przygotują AOTMiT, NFZ, NIZP-PZH i urzędy wojewódzkie.
Mapy pozwolą uporządkować sieć oddziałów realizujących świadczenia na poziomie podstawowym (1-5 oddziałów podstawowych + SOR/IP), specjalistycznym, wysokospecjalistycznym (m. in. kardiochirurgia, neurochirurgia, transplantologia) oraz strategicznym (oddziały o zabezpieczeniu ponadregionalnym i krajowym). Perspektywa docelowa ich wdrażania to lata 2025-27, natomiast osiągnięcie wszystkich celów ~10 lat.
Obok dotychczas istniejących rozwiązań transformacyjnych w ochronie zdrowia (np. restrukturyzacja, łączenie SP ZOZ-ów czy spółek, przeprofilowanie) wprowadzone zostaną rozwiązania nowe:
– „Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZPZOZ)” – nowy typ podmiotu, który będzie mógł być utworzony lub powstać w wyniku połączenia kilku SP ZOZ z różnymi organami tworzącymi i adekwatną strukturą udziałową;
– „Porozumienie” – umowa cywilnoprawna pomiędzy podmiotami, która skutkowałoby podziałem usług pomiędzy świadczeniodawcami;
– „Powiatowe Centrum Zdrowia” – tworzone w strukturze istniejącego SP ZOZ lub poza nią do realizacji podstawowych świadczeń zdrowotnych (internista, ginekolog, chirurg, pediatra), ale bez możliwości hospitalizacji;
– „Związek JST” (jednostki samorządu będą mogły łączyć SP ZOZ-y, przez co będą mogły powstać bardziej efektywne, większe podmioty lecznicze).
Docelowym rozwiązaniem ma być bezpieczna sieć stabilnych finansowo szpitali, realizujących świadczenia o dobrej jakości. Istotne jest przy tym równomierne rozmieszczenie realizacji świadczeń adekwatnie do potrzeb danego terenu oraz koordynacja leczenia szpitalnego z AOS i POZ. Wiąże się z tym ostatni element procesu zmiany systemowej – „odwracanie piramidy świadczeń”, czyli przebudowa ochrony zdrowia w celu uwolnienia zasobów lecznictwa szpitalnego i zwiększenia dostępności do świadczeń diagnostycznych i leczniczych udzielanych ambulatoryjnie.
PREZENTACJA Procesy Zmiany Systemowej lipiec 2024 [PDF]