Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego obchodzony jest 27 maja. Dzień ten jest okazją do uhonorowania pracy diagnostów laboratoryjnych, którzy odgrywają niezmiernie ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej. Dzięki ich pracy możliwe jest dokładne diagnozowanie wielu chorób oraz monitorowanie przebiegu leczenia i stanu zdrowia pacjentów.

Data tego Święta nie jest przypadkowa – w dniu 27 maja 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę biosyntezy białek na podstawie kodu genetycznego, co dało podwaliny ku kolejnym wielkim dokonaniom z dziedziny genetyki i biotechnologii (Nagroda Nobla 1968 r.).

Diagności laboratoryjni przeprowadzają różnorodne badania – analizy materiałów biologicznych, przygotowanie krwi do przetoczenia (tzw. próby krzyżowe) czy wykonywanie posiewów i oznaczanie rodzajów patogenów i ich odporności na leki (m.in. antybiotyki),  co pozwala lekarzom na postawienie trafnych diagnoz oraz opracowanie odpowiednich planów leczenia. Praca diagnostów jest często niewidoczna dla pacjentów, ale ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania służby zdrowia. Zawód diagnosty laboratoryjnego jest regulowanym zawodem zaufania publicznego, w Polsce wykonuje go ok. 18 tys. osób. Dzień Diagnosty Laboratoryjnego to również święto techników analityki medycznej, którzy są  partnerami w pracy laboratoryjnej.

Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego składam wszystkim pracownikom diagnostyki laboratoryjnej podziękowania za wykonywanie tak odpowiedzialnej i trudnej pracy oraz za dokładanie wszelkich starań dla poprawy zdrowia pacjentów poprzez dzielenie się swoją obszerną i specjalistyczną wiedzą.

dr Przemysław Bury, dyrektor ZOZ w Wągrowcu

clip_image002