Święto państwowego ratownictwa medycznego

W tym roku to w Wielkopolsce zostały zorganizowane ogólnokrajowe obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. 12 października br. uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. św. Wojciecha w Koninie. Po niej zgromadzeni, na czele z orkiestrą górniczą, przeszli ulicami miasta do Centrum kultury, gdzie odbyła się uroczysta gala. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Anna Jackowska – dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Agnieszka Tuderek-Kuleta – dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w Ministerstwie Zdrowia, Liwia Polcyn-Nowak – dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Maria Żurawska – kierownik Oddziału Ratownictwa Medycznego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim oraz prof. Jerzy Robert Ładny – konsultant krajowy medycyny ratunkowej.

Uroczystość była okazją do przekazania podziękowań i wręczenia odznaczeń dla osób szczególnie zasłużonych dla ratownictwa medycznego. Nagrodą Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda (patrona ratownictwa medycznego) uhonorowani zostali: Krzysztof Wilczek, ratownik medyczny z bielskiego pogotowia ratunkowego, Sławomir Butkiewicz, zastępca szefa Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, a także Jakub Dzik, pracownik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Była to również okazja do złożenia gratulacji i podziękowań przez dyrektorów jednostek, które są dysponentami zespołów ratownictwa medycznego w rejonach operacyjnych, pani Barbarze Szeflińskiej – zarządzającej Wielkopolskim Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie. W 2021 roku to właśnie jednostka kierowana przez Panią Prezes przejęła od Stacji pogotowia w Poznaniu rolę lidera i jest stroną umowy z NFZ na świadczenie usług ratownictwa medycznego w województwie. ZOZ w Wągrowcu jest jednym ze współrealizatorów tej umowy.

Życzenia wągrowieckim ratownikom medycznym i pielęgniarkom systemu ratownictwa medycznego z okazji ich święta przekazał także p. Starosta Tomasz Kranc.

Tegoroczne obchody święta ratownictwa medycznego zbiegły się z rozstrzygnięciem ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu na dofinansowanie ze środków Funduszu Medycznego zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). Warunki konkursu spełniło 121 wniosków, w tym złożony przez ZOZ w Wągrowcu. Miło mi zatem przekazać informację, że w najbliższym czasie zostanie podpisana stosowna umowa oraz uruchomiona procedura zakupowa. Tym samym z początkiem przyszłego roku flota ambulansów medycznych w naszej jednostce zostanie powiększona o kolejny nowy pojazd, o wartości ok. 600 tys. zł. W trakcie briefingu prasowego w Ministerstwie Zdrowia z tej okazji, wiceminister Waldemar Kraska powiedział: „Prawidłowe i efektywne funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) jest bardzo ważne. Zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) udzielają pomocy bezpośrednio na miejscu zdarzenia i muszą dysponować niezawodnym i nowoczesnym sprzętem. Dzięki wymianie kolejnych ambulansów zwiększamy bezpieczeństwo zdrowotne Polaków tam, gdzie na pierwszej linii stoi PRM. Stąd konkurs na dofinansowanie zakupu ambulansów dla ZRM wraz z dodatkowym wyposażeniem”.

dr Przemysław Bury, dyrektor ZOZ w Wągrowcu

Okolicznościowy list Wojewody Wielkopolskiego [PDF]