Nasz Szpital w programie pilotażowym Krajowej Sieci Kardiologicznej

Krajowa Sieć Kardiologiczna (KSK) to rozwiązanie organizacyjne przyspieszające drogę pacjenta od wykrycia choroby układu krążenia do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci kardiologiczni „w sieci” szybciej trafią do odpowiedniego specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym. W ramach KSK opieką zostaną objęte osoby z najpoważniejszymi chorobami –  opornym nadciśnieniem tętniczym, wadami zastawkowymi, zaburzeniami rytmu i przewodzenia oraz niewydolnością serca.

 

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w województwie wielkopolskim w minioną środę, 8 marca, zainaugurował minister zdrowia dr Adam Niedzielski. W wydarzeniu tym, reprezentując ZOZ w Wągrowcu, uczestniczył także dr Przemysław Bury.
Warto przypomnieć, że od roku pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej realizowany jest w województwie mazowieckim. Obecnie pilotaż KSK poszerzony został o kolejne województwa. Nowe ośrodki – w tym nasz Szpital, jako jeden z siedmiu w wielkopoolsce – mają czas do końca marca by w pełni przygotować się do realizacji zadań w ramach KSK. Diagnostyka oraz leczenie pacjentów w ramach pilotażu KSK obejmuje nielimitowane świadczenia i opierać się będzie na współpracy lekarzy POZ z placówkami AOS i szpitalami.

 

– Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczna jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego  rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. W sześciu nowych województwach obejmie on ponad 124,7 tys. Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii – wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Aby objąć opieką kardiologiczną większą liczbę pacjentów, na kwalifikację do programu pilotażowego mogą kierować nie tylko lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ale również  lekarze oddziałów o profilu chorób wewnętrznych.

 

 Dzisiejsze spotkanie oprócz oficjalnej inauguracji miało na celu, żeby zaproszone podmioty mogły poznać założenia Krajowej Sieci Kardiologicznej bezpośrednio od jej twórców i rozwiać pewne wątpliwości, które mogły się do tej pory pojawiać. Marzec to miesiąc organizacji podmiotów. Dobre przygotowanie zagwarantuje możliwość zakwalifikowania dużej liczby pacjentów już od początku działania pilotażu w Wielkopolsce mówiła Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.  Im lepiej przygotujemy się do wdrożenia Krajowej Sieci Kardiologicznej, tym szybciej pacjenci zostaną jej beneficjentami. Cieszę się, że Wielkopolska jest jednym z sześciu województw, które są teraz włączane do Sieci.

 

– Program skierowany jest do pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, wadami zastawkowymi serca. Dobrze byłoby gdyby pacjenci pytali swoich lekarzy o możliwość skierowania do programu. Dzięki temu do programu zdecyduje się przystąpić większa liczba poradni a to jest niezwykle ważne  podkreślał prof. Tomasz Hryniewiecki krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii oraz pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

 

Krajowym ośrodkiem koordynującym pilotaż jest Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie. Wojewódzkim ośrodkiem koordynującym został Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu.

ksk