Oddział Chirurgiczny zwiększył przyjęcia

Z przyjemnością pragnę poinformować, że Oddział Chirurgiczny wraz z Blokiem Operacyjnym osiągnął w lutym bieżącego roku ponadplanowy poziom hospitalizacji oraz wykonanych zabiegów. Tym samym ZOZ w Wągrowcu odrabia „dług zdrowotny”, który dotknął pacjentów i większość placówek medycznych w kraju w związku z okresem pandemii Covid-19.

W lutym bieżącego roku hospitalizowano w oddziale Chirurgicznym ponad 230 pacjentów. Wykonano 199 operacji i zabiegów, w tym: 43 z zakresu chirurgii ogólnej, 62 z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej i artroskopowych, 94 z zakresu neurochirurgii oraz 23 zabiegów endoskopowych (w tym 2 typu PEG). Tylko niewielka część pacjentów w Oddziale leczona było zachowawczo. Zgodnie z wytycznymi NFZ, nie więcej niż 25% hospitalizowanych pacjentów w oddziale zabiegowym może być leczonych zachowawczo. Szpital w Wągrowcu ma wyraźnie niższy wskaźnik w tym zakresie oceny, co jest bardzo pozytywną informacją.

Szeroki zakres rodzajowy wykonywanych świadczeń operacyjnych stwarza bardzo dobre warunki do prowadzenia zajęć klinicznych adresowanych m.in. dla studentów kierunku lekarskiego.  Już niebawem, w związku z zawarciem porozumienia z Uniwersytetem Opolskim, praktyki kliniczne odbędą w naszej jednostce pierwsi studenci tej Uczelni.

 dr Przemysław Bury, dyrektor ZOZ w Wągrowcu