Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii gotowy do przyjęć w nowej lokalizacji
W godzinach przedpołudniowych 18 lutego br. w sposób uroczysty a zarazem bez zbędnego rozgłosu, w nielicznym gronie ze względu na reżim sanitarny, oficjalnie zespołowi medycznemu przekazany został do użytku Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Oddział obecnie mieści się na III piętrze w części nowo dobudowanej, i tak jak dotychczas zabezpiecza gotowość przyjęć na czterech w pełni wyposażonych stanowiskach intensywnej terapii (w tym jedno tzw. izolacyjne – wydzielone dla pacjenta chorego zakaźnie). Jak stwierdził Dyrektor ZOZ-u w słowie wprowadzającym, „przecięcie wstęgi i przekroczenie progu Oddziału w nowej lokalizacji jest swoistym przejściem jego infrastruktury z rzeczywistości wieku XX – w wiek XXI”. Starosta Wągrowiecki, reprezentując społeczność lokalną, podkreślił w swoim wystąpieniu fakt wspierania działalności szpitala od samego początku istnienia samorządu powiatowego oraz potrzebę istnienia i dalszego rozwoju naszej jednostki.
Oddział spełnia obecnie nie tylko wszystkie warunki techniczne oraz organizacyjne wynikające z przepisów, ale również określony dla jednostek ochrony zdrowia „Standard Dostępności Szpitali – Dostępność Plus”. Dzięki wybudowaniu dodatkowego szybu i uruchomieniu windy przelotowej zapewniona została bezpośrednia, szybka i bezkolizyjna komunikacja Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, Blokiem Operacyjnym, Blokiem porodowym, Pracownią KT oraz pozostałymi oddziałami Szpitala. Wszystkie wydzielone obszary Oddziału zostały odpowiednio wyposażone i są przygotowane do udzielania świadczeń zdrowotnych.
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii przyjmuje pacjentów w najcięższym stanie zdrowia. Zapewnia możliwość ciągłego przyłóżkowego monitorowania temperatury ciała, ciśnienia tętniczego metodą nieinwazyjną i inwazyjną, ośrodkowego ciśnienia żylnego, pomiaru ciśnienia w tętnicy płucnej i ciśnienia wewnątrzczaszkowego, pomiaru rzutu serca, pulsoksymetrii, kapnometrii. Zespół medyczny Oddziału przygotowany jest do prowadzenia przedłużonej wentylacji płuc z użyciem respiratora, ciągłego leczenia nerkozastępczego, wykonywania wziernikowania dróg oddechowych (bronchofiberoskopii), defibrylacji, kardiowersji i zewnętrznej stymulacji serca. Pacjenci Oddziału mają zapewniony na miejscu dostęp do diagnostyki rtg oraz usg.
Ze względu na przepisy wynikające z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz trwający stan epidemii koronawirusa, Dyrektor ZOZ-u jako organ odpowiedzialny i uprawniony nie wyraził zgody na udział w spotkaniu szerszego grona osób nie będących pracownikami Szpitala, w tym przedstawicieli mediów lokalnych i regionalnych. Zważając na konieczność minimalizowania ryzyka epidemicznego, ograniczony został czas spotkania, zrezygnowano z części kafeteryjnej a pomijając pracowników ZOZ-u w spotkaniu uczestniczyły tylko trzy inne osoby.