Szkolenie z ratownictwa pola walki

Dla studentów okres wakacyjny to nie tylko czas wypoczynku ale również praktyk zawodowych. Zgodnie z programem na kierunku lekarskim, praktyki realizowane są przez 4 tygodnie każdego roku – łącznie 600 godzin dydaktycznych. To czas przeznaczany na kształtowanie umiejętności profesjonalnej komunikacji z pacjentem, obserwacji działań zespołu medycznego, zapoznawania się z pracą przy łóżku chorego, a także poszerzania zainteresowań w obrębie danych dziedzin medycyny. To również okazja do praktycznego zapoznania się z prawami pacjenta oraz ze sposobem prowadzenia dokumentacji medycznej. Wszystkich studentów obowiązuje ten sam ramowy plan praktyk zawodowych.

Podobnie jak w latach minionych, Szpital wągrowiecki i w roku bieżącym jest organizatorem praktyk zawodowych dla przyszłych lekarzy. Tym razem gościmy studentów Wydziału Lekarskiego z Poznania oraz Bydgoszczy. Aby wzbogacić program praktyk realizowanych w naszej jednostce, dodatkowo 22 lipca br. zorganizowano dla grupy studentów po 1 roku medycyny zajęcia praktyczne z zakresu ratownictwa pola walki. Szkolenie zostało oparte na najważniejszych treściach wojskowego kursu doskonalącego Combat Lifesaver (CLS). Zaprezentowano wyposażenie ratownika pola walki oraz przećwiczono symulacyjnie udzielanie pierwszej pomocy, szczególnie w sytuacji masywnych krwotoków tętniczych. Zajęcia przeprowadził współpracujący z naszą placówką doświadczony ratownik medyczny i instruktor p. mgr Waldemar Pruss.