Laserobaria – nasz pierwszy Pacjent

Pan Henryk od kilku tygodni przebywa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym działającym przy naszym Szpitalu. Choruje na cukrzycę i związane z nią problemy naczyniowe. Z tego powodu na lewej stopie wystąpiła trudno gojąca się rana. Lekarz sprawujący opiekę zdecydował, aby do procesu leczenia Pana Henryka włączyć uzupełniający schemat terapeutyczny w postaci zabiegów laserobarii. Tym samym w miniony wtorek, 26 marca br., pierwszy Pacjent rozpoczął cykl leczniczy z wykorzystaniem urządzenia do laserobarii.

ZOZ w Wągrowcu jest aktualnie jedynym podmiotem leczniczym w województwie wielkopolskim dysponującym zestawem do tego typu terapii.

Laserobaria to nowoczesna forma leczenia z obszaru medycyny fizykalnej, wykorzystująca synergiczne oddziaływanie na chore tkanki czterech czynników: tlenu o miejscowo podwyższonym ciśnieniu, ozonu, promieniowania podczerwonego i UV oraz indukcyjnego pola magnetycznego. W efekcie następuje wzmocnienie procesów naprawczych w tkankach, poprzez pobudzenie procesu angiogenezy, powstrzymanie procesów zapalnych oraz stymulację wytwarzania kolagenu i keratyny.

W zależności od problemu zdrowotnego, lekarz specjalista dla każdego pacjenta dobiera odpowiednio dedykowany schemat terapeutyczny laserobarii. Zalecana liczba zabiegów przy leczeniu ran to ok. 10. Wskazane jest, aby zabiegi odbywały się codziennie. Ocena skuteczności terapii dokonywana jest 3-4 tygodnie po ostatnim zabiegu.

Podstawowe wskazania do leczenia z użyciem laserobarii to:

– trudno gojące się rany (owrzodzenia naczyniowe, stopa cukrzycowa, pourazowe)
– oparzenia
– schorzenia zatorowo-zakrzepowe
– obrzęki limfatyczne
– zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia
– stany zapalne stawów (skokowy, kolanowy, łokciowy)
– wspomagająco w leczeniu bólu przewlekłego (neuralgie)
– wspomagająco w leczeniu osteoporozy oraz po zabiegach ortopedycznych.

Podstawowe przeciwskazania do laserobarii:
– ciąża
– choroba nowotworowa
– czynna gruźlica
– cukrzyca typu I
– niedoczynność lub nadczynność tarczycy, tyreotoksykoza
– krwawienia z przewodu pokarmowego
– infekcje (gorączka), ostre choroby skóry
– bielactwo, łuszczyca
– obecność implantów elektronicznych (np. rozrusznik serca, implant ślimakowy) lub innych  ulegających podgrzaniu w polu magnetycznym
– silna opalenizna
– stosowanie leków światłouczulających.

Pojedynczy zabieg laserobarii trwa około 60 minut, nie wiąże się z dyskomfortem (nie wymaga znieczulenia) jest w pełni bezpieczny, a ryzyko jakichkolwiek niepożądanych odczynów miejscowych jest statystycznie znikome. W trakcie zabiegu w każdej chwili można zatrzymać urządzenie.

Obecnie z zabiegów laserobarii mogą korzystać Pacjenci przebywający w wągrowieckim ZOL. Trwają przygotowania do uruchomienia przyjęć pacjentów w trybie ambulatoryjnym.

Wstępnej rejestracji na zabiegi laserobarii można dokonywać w dni robocze, w godz. 9.00-12.00, tel. (67) 268 15 91.