Nowoczesne operacje w Szpitalu

Zakończenie działań inwestycyjnych w Szpitalu oraz uruchomienie nowoczesnego Bloku operacyjnego pozwala na poszerzenie oferty leczniczej naszej jednostki.

Z przyjemnością informuję, że dotychczasowy zespół lekarzy Oddziału Chirurgicznego wzmocniony został osobami czterech wybitnych specjalistów, którzy podjęli wykonywanie na rzecz naszych Pacjentów wysokospecjalistycznych procedur z zakresu chirurgii urazowej, traumatologii oraz ortopedii.

Do grona lekarzy współpracujących Oddziału Chirurgii ZOZ w Wągrowcu dołączają:

dr hab. n. med. Łukasz Łapaj – absolwent z wyróżnieniem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (2006), adiunkt w Klinice Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii w Poznaniu. Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych oraz laureatem szeregu nagród krajowych i międzynarodowych. M.in. w 2011 roku odbył w ramach stypendium EFORT staż w zakresie ortopedii sportowej w Zentrum fuer Hueft, Knie und Fusschirurgie w klinice Atos w Heidelbergu, co stanowiło wkład do uzyskania stopnia doktora, na podstawie rozprawy pt. „Wydzielanie wybranych cytokin w hodowlach chondrocytów i synowiocytów stawów kolanowych z chorobą zwyrodnieniową oraz stawów z uszkodzonym więzadłem krzyżowym przednim”. Za innowacyjne badania nad wydłużeniem pracy endoprotez zespół pod kierownictwem Pana Doktora – jako pierwszy w Polsce – otrzymał prestiżową nagrodę im. Jacques’a Duparca. Badania w tym zakresie stanowiły podstawę habilitacji, której przewód zakończony został w roku 2019 – na podstawie rozprawy pt. „Badania nad zużyciem artykulacji endoprotez stawów”;

dr hab. n. med. Jan Tomasz Zabrzyński – absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom specjalisty w dziedzinie ortopedia i traumatologia narządu ruchu uzyskał w roku 2020. Dwa lata wcześniej doktoryzował się w Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy na podstawie rozprawy pt. „Ocena patologii ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia w przebiegu procesu tendinopatii z wykorzystaniem ultrasonografii, artroskopii, mikroskopii świetlnej i elektronowej”. W roku bieżącym uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu na podstawie pracy pt. „Badania nad przewlekłymi chorobami ścięgien z uwzględnieniem roli palenia tytoniu w ich patogenezie oraz oceną przydatności aktualnych metod diagnostycznych i terapeutycznych”.

dr n. med. Paweł Piotr Chodór – absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (2011). Tytuł specjalisty w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, pod kierunkiem prof. Jacka Kruczyńskiego, uzyskał w 2020 roku. W tym samym roku doktoryzował się na podstawie rozprawy pt. „Identyfikacja chorych o podwyższonym ryzyku wystąpienia przewlekłych dolegliwości bólowych stawu kolanowego po totalnej endoprotezoplastyce”. Pan doktor specjalizuje się w operacyjnym artroskopowym leczeniu stawu kolanowego oraz leczeniu nieoperacyjnym, m.in. z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego.

lek. Łukasz Jaworski – ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; w 2011 r. rozpoczął specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Inowrocławiu, a tytuł specjalisty uzyskał w 2017 r. Zainteresowania zawodowe Pana Doktora dotyczą przede wszystkim schorzeń stawu kolanowego i barkowego oraz artroskopowego leczenia uszkodzeń tych stawów, a ponadto wykorzystania technik z zakresu medycyny regeneracyjnej w leczeniu chorób narządu ruchu (m.in. komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej).

Powyższy zespół specjalistów posiada bogate doświadczenie kliniczne w wykonywaniu  endoprotezoplastyki całkowitej stawu biodrowego (zabiegi z mini-inwazyjnego dostępu bezpośredniego górnego, tzw. DSA),  endoprotezoplastyki całkowitej stawu kolanowego, endoprotezoplastyki jednoprzedziałowej stawu kolanowego, odwróconej endoprotezoplastyki barku oraz artroskopii kolana. Doświadczenie zabiegowe obejmuje ponadto wykonywanie rekonstrukcji więzadeł i chrząstki, napraw łąkotek (szycie techniką inside-out, outside-in, all inside, częściowe meniscektomie), usuwanie osteofitów (plastyka stawu).

Zawarta z naszą jednostką umowa obejmuje w szczególności wykonywanie następujących procedur w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ:

  • artroskopia stawu skokowego i kolanowego: rekonstrukcje więzadłowe (w tym rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego), zabiegi rekonstrukcji chrząstki, usunięcie osteofitów;
  • artroskopia barku: rekonstrukcja stożka rotatorów, tenotomia/tenodeza ścięgna bicepsa, usuniecie kaletki podbarkowej, usuniecie osteofitów i zwapnień, leczenie niestabilności barku, rekonstrukcja uszkodzeń obrąbka SLAP;
  • zabiegi w zakresie chirurgii stopy: korekcje palców, korekcje palucha koślawego z przeszczepem autogennym, osteotomie i artordezy w obrębie stopy;
  • operacje naprawcze i rekonstrukcyjne w obrębie ścięgien kończyny górnej i dolnej;
  • leczenie operacyjne złamań (bez miednicy i kręgosłupa – ze względu na brak umowy z NFZ).

W imieniu własnym oraz zespołu medycznego Oddziału Chirurgicznego i Bloku operacyjnego serdecznie witam Panów Doktorów w naszej wągrowieckiej lecznicy, życząc dalszego rozwoju zawodowego, pomyślności oraz wyłącznie trafnych diagnoz i udanych zabiegów.

 

dr Przemysław Bury, dyrektor ZOZ w Wągrowcu