Mammobus

Po raz pierwszy Szpital w Wągrowcu gościł zespół specjalistów wykonujących diagnostykę w kierunku zmian nowotworowych gruczołu piersiowego u kobiet – mobilny mammobus.

Akcja profilaktyczna zorganizowana przez Szpital spotkała się z dużym zainteresowaniem, do badań w dniu 08.11. br. zgłosiło się ponad 50 kobiet.

Mammografia jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym rekomendowanym dla Pań od 50.tego roku życia. Powinna być regularnie wykonywana co 2 lata. Mammografia pozwala na  rozpoznanie już bardzo niewielkich zmian (nawet o wielkości jednego mm), co umożliwia szybkie wdrożenie dalszego postępowania diagnostycznego oraz – w razie potrzeby – leczniczego.

Mammografia nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Nie należy używać talku, balsamu, dezodorantu, ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Warto założyć wygodne, dwuczęściowe ubranie, aby móc rozebrać się do badania tylko od pasa w górę. Jeżeli już wcześniej wykonywana była mammografia lub podobne badania (np. usg), warto przynieść ze sobą ich wyniki.

Szpital planuje przygotowanie kolejnej tego typu akcji profilaktycznej dla mieszkanek naszego powiatu.