Oddział obserwacyjno-zakaźny przyjmuje pacjentów

ZOZ w Wągrowcu po kilkudniowym okresie intensywnych przygotowań, zgłosił gotowość organizacyjną jako szpital zabezpieczający miejsca dla pacjentów z COVID-19 (poziom II). W pierwszych dwóch dobach działalności Oddziału przyjęto 19 pacjentów, w tym jednego zakażonego dodatkowo patogenem bakteryjnym Clostridium difficile. Większa część przyjętych osób to mieszkańcu powiatów ościennych. Najmłodszy pacjent ma 35 lat, najstarszym jest 72 letni mężczyzna. Stan hospitalizowanych pacjentów jest stabilny, a ich leczenie prowadzone będzie zgodnie z zaleceniami diagnostyki i terapii opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Oddział zabezpieczał będzie docelowo 6 miejsc dla pacjentów z podejrzeniem infekcji wirusem SARS-CoV-2 oraz 25 miejsc dla pacjentów z zakażeniem potwierdzonym, w tym dwa z możliwością prowadzenia wentylacji mechanicznej.

Przypominamy, że w związku z trwającym stanem epidemii w dalszym ciągu obowiązuje polecenie Wojewody Wielkopolskiego dotyczące zakazu odwiedzin pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych.

Polecenie Wojewody Wielkopolskiego – Zakaz odwiedzin [PDF]

Śmiertelność z powodu COVID-19 – dane z bazy SARSTer – 26 stycznia 2021 [PDF]